Mükemmel İş

perfect-job

Şu sıralar vaktimin büyük çoğunluğunu iş arayışı ile geçiriyorum. Bu sırada daha önceki işlerimi ve şirketlerimi de gözden geçirme şansı buldum. Neden iş değiştirme gereksinimi duyuyorum? Neden bazı şirketlerde çalışmaktan diğerlerine göre daha çok zevk aldım?

Aslında iş ile ilgili tatminin 3 değişken üzerinde toplandığını fark ettim. “Doğru Şirket”, “Doğru İş” ve “Doğru Ücret”. Şimdiye kadar çalıştığım firmalarda maalesef hep sadece 2’sine sahip olabildim. Umarım bir sonraki işim 3’üne birden sahip olacağım bir yer olur.

1) Doğru Şirket: Bir şirketi doğru yapan değişkenler nedir onların üzerinde durmakta fayda var. Şirket kültürü ve şirketin büyüme hızı dikkatli incelenmeli.

– Şirket kültürüne uyum sağlama: Şirket kültürünün çalışanların yaşam stilleri ile uyum içerisinde olması lazım. İş kademeleri arasındaki seviyesinin çok yüksek olduğu bir yerde yetkilendirmesi çok kuvvetli bir yönetici çok zorlanıyor. Muhafazakar ve geleneksel bir şirkette çok yaratıcı olmak sıkıntılar yaratıyor. Esnek çalışmaya alışıksanız ve kendi ajandanızı yönetmeyi seviyorsanız aile şirketleri pek size göre değil. Kendinizi Hintlilerin uzandığı çivili yataklar üzerinde hissediyorsunuz. Bu nedenle şirket kültürünü iyi analiz etmeye dikkat edin.

– Şirketin büyüme hızı: Şirketin büyüme hızının sizin öğrenme ve gelişme hızınızla senkron olması gerekiyor. Eğer şirket stabil konumdaysa veya küçülmeye gidiyorsa ve siz kendinizi çok hızlı geliştiriyorsanız yükselmek için pozisyon bulamıyorsunuz ve konserve kutusundaki balık gibi sıkışmış hissediyorsunuz. Çalışacağınız şirket sizinle beraber gelişebilmeli ve gelecek vaat etmeli.

2) Doğru İş: Yaptığınız iş ve raporladığınız kişi çok önemli. İşi seçerken sevdiğiniz işleri, mülakatlarda müstakbel yöneticinizi iyi analiz etmelisiniz.

– Yaptığınız iş: Sevmeden yaptığınız iş işkence gibidir. Haftada en iyi ihtimalle 45 saat çalışıyoruz. Einstein’ın da belirttiği gibi zaman görecelidir. Sevmediğiniz iş size haftada 450 saat çalıştığınız hissi yaratır. İşe gitmek ve işinizi yapmak için heyecan duymanız gerekiyor. İşe giderken ayaklarınız geri geri gitmemeli ve işi yaparken küfretmemelisiniz.

– Patron: Aynı iş, aynı görev tanımı ama farklı patronlar bambaşka duygular yaşamamıza sebep oluyor. Şirket kültürünün uyumlu olması ne kadar önemliyse yöneticinizle benzer çalışma kültürüne sahip olmanız o kadar önemli.

3) Doğru Ücret: Günün sonunda yaşanılan en büyük tatminlerden birisi de ay başında banka hesabınızda gördüğünüz tutarla geliyor. Aldığınız ücretin doğru olup olmadığını 2 kriterle anlayabiliriz:

– Yaşam standartlarınız: Aldığınız ücretle yaşam standartlarınızı düşürmeden para biriktirebiliyor musunuz veya takside girebiliyor musunuz? Cevap evet ise şanslı insanlardansınız. Yaşam standartlarınızı tutturabildiğiniz bir ücret  alıyorsunuz.

– Emeğinizin karşılığı: Yaptığınız işin tam olarak karşılığını aldığınıza inanıyor musunuz? Şirket içinde veya diğer şirketlerle kıyaslama yaptığınızda tecrübelerinize ve şirketinizin büyüklüğüne orantılı bir maaş alıyorsanız sorun yok demektir. Altında kalmak huzursuzluk yaratırken, aldığınız ücretin fazla geldiğini düşünmeniz (pek sık karşılaşılan bir durum değil) size pozisyonunuzda güvensizliğe ve işten çıkartılma korkusuna sevk edecektir.

İş değişikliği yaparken veya iş ararken bu kriterleri bir tabloda değerlendirip son kararı o şekilde vermek faydalı olacaktır. 3 kriter birden tutmayınca 1-2 yıl içerisinde gemideki çatlaklar su almaya başlıyor. Bu neden özellikle iş değişikliği yapılıyorsa bir öncekinden daha iyi bir yer olduğuna hazırlanacak bir matrix tablo ve puanlama ile karar verebilirsiniz.

Bu yazının da bana şans getirmesi dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s